Wydanie nr 216

Ważne dla księgowych: od października tylko e-sprawozdanie

Od 1 października 2018 r. zmieniają się regulacje dotyczące formy przygotowywania sprawozdań finansowych. Wyjaśniamy, jak po zmianach wywiązać się z obowiązków sprawozdawczych.

VAT

Wkrótce split payment dla niektórych branż będzie obowiązkowy

Przepisy o mechanizmie podzielonej płatności obowiązują od ponad dwóch miesięcy Są już pierwsze wnioski ze stosowania tych przepisów przez podatników. Pojawiły się też interpretacje podatkowe dotyczące split payment. Upewnij się, kto będzie obowiązkowo stosował split payment.

Płace

Przekazanie kart Multisport pracownikom – mamy dla Ciebie przykład rozliczenia

Benefity typu karty Multisport są świadczeniami dodatkowymi i pracodawca może w dowolny sposób ustalić zarówno zasady przyznawania, korzystania, jak i finansowania takiego świadczenia. Sprawdźmy na przykładzie, jak prawidłowo rozliczyć przekazanie kart na siłownię pracownikom.

Podatki dochodowe

Wydawanie interpretacji podatkowych na nowych zasadach

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zmiany w przepisach Ordynacji podatkowej dotyczące indywidualnych interpretacji podatkowych. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie nadużyć związanych z wykorzystywaniem indywidualnych interpretacji podatkowych przez grupy podatników do osiągania korzyści podatkowych.

Świadczenia dla byłego pracownika trzeba opodatkować

Zarówno odprawa, jak i dodatkowe świadczenia wypłacane zwalnianemu pracownikowi nie są zwolnione z PIT.

Poznaj nowe zasady poboru podatku u źródła

Najnowszy projekt zmian w podatkach dochodowych zawiera m.in. nowe wymogi wobec płatników pobierających podatek u źródła. Wyjaśniamy praktyczne skutki nowych przepisów.