Jak wzrost płacy minimalnej od 1 lipca br. wpływa na inne świadczenia

Od 1 lipca 2023 r. minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę po raz drugi w tym roku wzrośnie i będzie wynosiło 3.600 zł, a minimalna stawka za jedną godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług – 23,50 zł. Na minimalnej płacy opartych jest wiele innych świadczeń i należności, co oznacza, że i one ponownie pójdą w górę.

Nowe dokumenty w części B akt osobowych pracownika

Od 17 maja obowiązują zmiany w dokumentacji pracowniczej. To konsekwencja nowelizacji Kodeksu pracy obowiązującej od 26 kwietnia 2023 r.

10 zmian w umowach o pracę od 26 kwietnia br. – praktyczne zestawienie

Jedną z nowości po nowelizacji Kodeksu pracy jest to, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca to wypowiedzenie. Sprawdź inne zmiany.

Zmiany w Kodeksie pracy 2023: Dłuższy urlop rodzicielski

Jedną ze zmian, jakie wprowadziła ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, jest wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego i przyznanie nieprzenoszalnej jego części dla każdego z pracujących rodziców. Jak w praktyce stosować te przepisy po nowelizacji Kodeksu pracy?

Ekwiwalent i ryczałt za pracę zdalną – rozliczenia na przykładach

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej już obowiązują. Po zmianach pracodawcy mają obowiązek rekompensowania pracownikom poniesionych wydatkóww związku z taką pracą. Jak sygnalizują nasi czytelnicy, pojawiają się kłopoty z ustaleniem wysokości takich świadczeń. Skorzystaj z praktycznych przykładów, aby bez problemu rozliczać koszty pracy zdalnej.

Kodeks pracy 2023 - planowane zmiany w umowach na czas określony

Zestawienie 7 najważniejszych zmian w umowach na czas określony:

Work life balance: kolejna nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona

Nowelizacja wiąże się z wdrożeniem m.in. do Kodeksu pracy postanowień dwóch unijnych dyrektyw – w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE i tzw. dyrektywę rodzicielską. Do polskich przepisów zostaną wprowadzone m.in.:

Koszty związane z pracą zdalną – wskazówki dotyczące rozliczeń

Pracodawca będzie musiał pokryć m.in. koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych. Jak w praktyce rozliczać takie wydatki i jakie ma to skutki w PIT? Sprawdźmy.

13 pytań i odpowiedzi dotyczących pracy zdalnej

Kiedy pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną, czy pracownik zdalny może podlegać kontroli trzeźwości – odpowiedzi m.in. na takie pytania udzieliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Poznaj wyjaśnienia i wskazówki.