Tarcza 2.0: Więcej firm ma prawo do zwolnień z ZUS

Nowelizacja tarczy antykryzysowej 2.0 rozszerzyła zwolnienia ze składek ZUS. Zmieniono równocześnie termin graniczny prowadzenia działalności do skorzystania ze zwolnienia – z 1 lutego na 1 kwietnia 2020 r., czyli przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność od 1 lutego, ale przed 1 kwietnia 2020 r. , będą też mogli wnosić o zwolnienie ze składek.

VAT

Darowizny komputerów z 0% stawką VAT – ale tylko do 30 czerwca

Obowiązuje już rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek VAT. Przepisy wprowadzają tymczasową stawkę 0% na darowizny laptopów i tabletów na rzecz placówek oświatowych oraz w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym.

Tarcza antykryzysowa

6 przykładów, jak skorzystać ze świadczenia postojowego

O świadczenie postojowe mogą się starać nie tylko przedsiębiorcy, lecz także osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Tarcza 2.0. złagodziła nieco wytyczne, jakie należało spełnić, aby móc się starać o postojowe.

Podatki dochodowe

W jaki sposób należy przygotować informację o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U)?

Stan epidemii ogłoszony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 skłonił ministra finansów do przedłużenia terminu do sporządzenia i przesłania informacji o umowach zawartych z nierezydentami.

Nowe wzory niektórych formularzy podatkowych CIT

Obwiązują już przepisy, na podstawie których zostały zmienione wzory CIT-8, CIT-8AB, CIT-8/O, CIT/BR, CIT/8S, CIT/8SP, CIT/PGK, CIT/IP, CIT/WW. Pojawiły się również dwa nowe formularze, tj. CIT/WZ i CIT/WZG.

Interpretacja ogólna dotycząca poboru podatku u źródła (WHT) przez zagraniczny zakład polskiego rezydenta

Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) od wypłaty niektórych należności dokonywanych przez zagraniczny zakład polskiego rezydenta na rzecz nierezydenta. Poznaj skutki tej interpretacji.

Ordynacja podatkowa

Podatnicy będą czekać dłużej na wyjaśnienie ministra finansów

Tarcza antykryzysowa wprowadziła m.in. zmiany w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych. Sprawdź, o czym warto pamiętać.

Kadry i Płace

Praca zdalna podczas kwarantanny – co z wynagrodzeniem

Za okres odbywanej kwarantanny pracownik ma prawo do świadczenia chorobowego. Inaczej będzie w sytuacji, gdy w czasie kwarantanny osoba zatrudniona pracowała zdalnie.

Zwolnienie z ZUS – sprawdź, jak sporządzić listę płac

Jak mam rozliczyć w kosztach wynagrodzenie pracownika w sytuacji zwolnienia z ZUS za miesiące maj-kwiecień  2020 roku na podstawie ustawy antykryzysowej. Czy w obecnej sytuacji powinnam odliczyć tylko wynagrodzenie netto pracownika, a w przypadku pracodawcy nic nie odliczać?