Koszty związane z pracą zdalną – wskazówki dotyczące rozliczeń

Pracodawca będzie musiał pokryć m.in. koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych. Jak w praktyce rozliczać takie wydatki i jakie ma to skutki w PIT? Sprawdźmy.

VAT

Work life balance: kolejna nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona

Nowelizacja wiąże się z wdrożeniem m.in. do Kodeksu pracy postanowień dwóch unijnych dyrektyw – w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE i tzw. dyrektywę rodzicielską. Do polskich przepisów zostaną wprowadzone m.in.:

SLIM VAT 3 – praktyczne zestawienie zmian

Wkrótce mają wejść w życie zmiany w ustawie o VAT. Wszystko za sprawą pakietu SLIM VAT 3, czyli ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. 8 marca br. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu. W dniu oddania publikacji do druku prace nad ustawą jeszcze się nie zakończyły. Warto jednak już teraz sięgnąć po praktyczne zestawienie zmian w VAT.

Na jakie korzyści mogą liczyć podatnicy po wprowadzeniu obowiązkowych e-faktur w KSeF

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącej wprowadzenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Obowiązkowe e-faktury w KSeF mają wejść w życie od 1 lipca 2024 r. Co zyskają podatnicy na zmianach po wejściu w życie KSeF?

Rachunkowość

Więcej czasu na przekazanie fiskusowi informacji ORD-U

Minister finansów wydał rozporządzenie, na podstawie którego wydłużył termin przekazania do organu podatkowego informacji o umowach zawartych z nierezydentami (ORD-U).

Rachunkowość: 3 odpowiedzi na pytania z praktyki

Dziękujemy za pytania, które wpływają do naszej redakcji. Publikujemy rozwiązania problemów, z jakimi ostatnio spotkali się księgowi w swojej bieżącej pracy.

Prawo pracy

13 pytań i odpowiedzi dotyczących pracy zdalnej

Kiedy pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną, czy pracownik zdalny może podlegać kontroli trzeźwości – odpowiedzi m.in. na takie pytania udzieliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Poznaj wyjaśnienia i wskazówki.