WYDANIE ONLINE

CIT za 2023 rok. Sprawdź, jak możesz zarządzić swoimi obciążeniami
Czas na złożenie deklaracji CIT-8 dla większości podatników mija z końcem marca, a więc zostało już niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem za 2023 rok.

czytaj więcej »

Zapisy powinny odzwierciedlać treść ekonomiczną transakcji. Tam, gdzie nie ma wymogu zaokrągleń, zgodnie z wymogami Ordynacji podatkowej przyjmuje się zaokrąglenie co do groszy.

czytaj więcej »

Obowiązkowi uiszczania opłat na składki ZUS podlegają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, wspólnicy spółek osobowych i wspólnicy w jednoosobowych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy w spółkach z o.o. czy spółkach akcyjnych nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z uwagi na sam fakt bycia wspólnikiem. Jednak mogą być objęci obowiązkowymi składkami na ZUS, jeśli powiązani są ze spółkami umowami o pracę lub umowami cywilnoprawnymi. Spółka jawna ma obowiązek odprowadzania składek ZUS za pracowników zatrudnionych w spółce. Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz FP za wspólników mogą być opłacane ze środków spółki na podstawie udzielonego upoważnienia.

czytaj więcej »

Przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji jest jednym z warunków przygotowania rzetelnego sprawozdania finansowego. Problem pojawia się, gdy komisja inwentaryzacyjna nie otrzymała na czas wyników inwentaryzacji.

czytaj więcej »

Większość firm ma samochody służbowe, czasem jednak auto ulega wypadkowi. Upewnij się, jak zaksięgować wydatek związany z odszkodowaniem za naprawę.

czytaj więcej »

Do 31 maja 2024 r. pracodawca przekazuje I ratę odpisów na ZFŚS. Jest to kwota stanowiąca co najmniej 75% równowartości odpisów obowiązkowych. Sprawdź, jak ustalić przeciętną liczbę zatrudnionych.

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy chętnie obdarowują kluczowych klientów prezentami. Sprawdźmy, jak rozliczyć wręczenie upominku.

czytaj więcej »

Niektóre towary i usługi trzeba oznaczać kodami GTU. Oznaczenia takie powinny być stosowane w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.

czytaj więcej »

Sporo pytań, które wpływają do naszej redakcji, dotyczy rozliczenia VAT od samochodów używanych w działalności. W tym tekście zajmiemy się jednym z przypadków, o które pyta nasz Czytelnik.

czytaj więcej »

Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, obniżka stawki VAT na odzież i obuwie dziecięce to tylko niektóre zmiany, jakie zakłada nowa ustawa o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Od kiedy nowe przepisy?

czytaj więcej »

Kwota wolna od podatku to wartość rocznego dochodu, od której podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Po zmianach dokonanych w ramach Polskiego Ładu jej wysokość została ustalona na poziomie 30.000 zł. Jakie zmiany planowane są w tym zakresie?

czytaj więcej »

Pytanie 1:Czy unijne prace dotyczące pakietu VIDA wpłyną na sposób przygotowania do wprowadzenia w Polsce obowiązkowego KSeF?

czytaj więcej »

Czy ryczałt od dochodów spółek, czyli estoński CIT, może być ucieczką od problematyki braku amortyzacji lokali mieszkalnych? Sprawdźmy.

czytaj więcej »