Od 1 czerwca możliwe wirtualne kasy rejestrujące

Obowiązują już przepisy wykonawcze dotyczące używania tzw. wirtualnych kas rejestrujących. Czy każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z wirtualnej kasy i jakie wymogi techniczne trzeba spełnić?

Komu dodatek solidarnościowy w związku z COVID-19

Osoby, które w związku z epidemią koronawirusa straciły pracę, będą mogły ubiegać się o specjalne dodatkowe świadczenie finansowe.

Data sprzedaży w nowym pliku JPK_VAT

Już za kilka miesięcy podatnicy będą stosować nowy plik JPK_VAT. Dotychczasowe formularze deklaracji VAT-7/VAT-7K oraz plik JPK_VAT zostaną zastąpione jednym plikiem JPK_V7M (rozliczenia miesięczne) i JPK_V7K (kwartalnie).

Zawirowania z terminami sprawozdań finansowych i zeznań podatkowych

Zmiany przepisów w tym zakresie zostały ujęte w różnych ustawach i rozporządzeniach, co księgowym przysporzyło sporo kłopotów. Wyjaśniamy, do kiedy w czasie pandemii należy złożyć sprawozdanie, a do kiedy zeznanie.

Tarcza 3.0: Kwoty wolne od potrąceń wyższe o 25% na każdego członka rodziny

Najnowsza tarcza antykryzysowa wprowadziła zmianę w ustalaniu kwot wolnych dla pracowników, którym pracodawca dokonuje potrąceń. Modyfikacja polega na podniesieniu tych kwot, jeśli u pracownika wystąpią określone przesłanki. Jest to rozwiązanie oczywiście korzystne dla dłużników. Gorzej mają wierzyciele, gdyż będą odzyskiwać mniej należności niż dotychczas (lub wcale) i egzekucja się przeciągnie. Nowy przepis obowiązuje od 16 maja 2020 r.

Przygotuj się na kolejne zmiany podatkowe od lipca

Zmiany dotyczy płatności na rachunki spoza białej listy, doprecyzowanie przepisów dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej to tylko część dużego pakietu zmian w ustawach podatkowych. Już dziś warto przygotować się do nowelizacji.

Nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11 już od lipca

Jest już opublikowane rozporządzenie ministra finansów, które wprowadza nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11.

JPK_VATprzesunięty na październik

JPK_VAT nie wejdzie w życie od 1lipca 2020 r., jak przewidywano. Ministerstwo Finansów właśnie potwierdziło, że termin ten w związku z pandemią zostanie przesunięty na 1 października 2020 r.