Sprawdź, czy przy udostępnieniu pracowników budowlanych trzeba zastosować split payment

Usługi polegające na udostępnieniu (zapewnieniu) pracowników budowlanych stanowią usługi odrębne od usług budowlanych, zarówno ze względu na identyfikację miejsca ich świadczenia, jak i obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności.  

Od 1 listopada zmieniły się niektóre stawki VAT

Chociaż nowe przepisy określające zakres stosowania stawek VAT wejdą w życie już 1 listopada 2019 r., większość z nich będzie stosowana dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Wyjątek dotyczy przepisów określających nowy zakres stosowania stawek podatku VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism.

Od 1 listopada podatnik nie może liczyć na interpretacje indywidualne dotyczące stawek VAT

Od 1 listopada 2019 r., w związku z wejściem w życie przepisów dotyczących Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) – nie są już wydawane interpretacje indywidualne w tym zakresie (tj. obowiązujących stawek VAT).

Kiedy zgodnie z prawem można uniknąć split payment – znamy wyjaśnienie

 Czy podatnik, który kupuje różne towary, gdzie tylko jeden  jest z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, może rozdzielić te zakupy na dwie odrębne faktury, tak aby uniknąć podzielonej płatności? Mamy wyjaśnienie MF w tej sprawie.

Dwa samochody w prowadzonym biznesie – sprawdź, co z odliczaniem VAT

Zdarza się, że przedsiębiorca wykorzystuje w prowadzonej działalności więcej niż jedno auto. Jakie są wtedy skutki w VAT? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio organ podatkowy. Sprawdźmy jego stanowisko.

Czy mechanizm podzielonej płatności dotyczy wykonawców usług budowlanych

Przed 1 listopada br. w przypadku świadczenia usług stanowiących roboty budowlane mechanizm odwrotnego obciążenia miał zastosowanie wyłącznie w przypadku świadczenia usług przez podwykonawców. A jak jest po zmianach przepisów ustawy o VAT?