Prawo do zwolnienia od podatku u źródła a nadużycie prawa – ważne wyroki TSUE

Brak przepisów krajowych nie jest przeszkodą, aby odmówić zwolnienia od WHT w wypadku oszustwa lub nadużycia prawa. Tak wynika z ostatnich orzeczeń TSUE. Jakie ma to konsekwencje dla polskich podatników?

Kiedy musisz zgłosić swoją restrukturyzację do organów skarbowych?

Sprawne funkcjonowanie grupy kapitałowej w wielu przypadkach wymaga dokonywania wielu różnych transakcji i operacji, które mają na celu usprawnienie zarządzania strukturą kapitałową oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności gospodarczej. Warto zwrócić uwagę, że planowane lub rozpoczęte reorganizacje, w tym w szczególności aporty przedsiębiorstw i ich zorganizowanych części, zmiana formy prawnej spółki, połączenia, podziały czy likwidacje podmiotów w ramach grupy, mogą podlegać kolejnym obowiązkom sprawozdawczym.

Jakie zmiany nastąpiły w podatku u źródła

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię podatku u źródła, które utrudniają płatnikom możliwość skorzystania ze zwolnień oraz preferencyjnych stawek opodatkowania.

Jaka formę opodatkowania wybrać po odwieszeniu działalności

Zdarza się, że przedsiębiorcy zawieszają na pewien czas swój biznes. Czy po wznowieniu działalności można zmienić formę opodatkowania?