Poznaj najnowsze interpretacje dyrektora KIS dotyczące ostatnich zmian

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów czy też płatności na rachunki z białej listy – to zmiany, które obowiązują od początku 2020 roku. Mamy dla Państwa przegląd najnowszych interpretacji organów podatkowych, warto je znać, aby wiedzieć, jak stosować nowe przepisy w praktyce i nie narazić się skarbówce.

VAT

Zapłata za fakturę wystawioną przez podatnika zwolnionego z VAT na rachunek niebędący na białej liście

Przepisy zastrzegające zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków wynikających z faktur (rachunków) odnoszących tylko i wyłącznie do faktur wystawionych przez podatników VAT czynnych.

Upewnij się, do kiedy stosować PKWiU 2008

Do celów podatkowych, zarówno na gruncie VAT, jak i przepisów o podatku dochodowym, nadal obowiązuje stara PKWiU 2008. Wkrótce jednak się to zmieni. Sprawdź szczegóły.

Sprawdź, jak skorzystać z ulgi na złe długi w VAT

Przepisy ustawy o VAT pozwalają podatnikom skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Jest to tzw. ulga na złe długi.

Podatki dochodowe

Kiedy wypłacone wynagrodzenie zaliczyć do kosztów

Zgodnie z zasadą memoriału i współmierności przychodów i kosztów wynagrodzenia oraz pochodne od tych wynagrodzeń są kosztami w rachunkowości za ten okres, w którym była świadczona praca. Natomiast na gruncie prawa podatkowego istotne jest, czy wynagrodzenia zostały wypłacone terminowo. Nie ma tu znaczenia, czy są to koszty bezpośrednie, czy pośrednie podatkowo.

Orzecznictwo podatkowe

Dodatkowe atrakcje podczas spotkania biznesowego wchodzą w skład usługi kompleksowej

WSA w Warszawie wypowiedział się w kwestii prawa do odliczenia VAT z faktury związanej z organizacją spotkań biznesowych i uroczystości otwarcia nowej spółki. Poznaj szczegóły.

Ordynacja podatkowa

Szykują się zmiany we wzorach wniosków o interpretacje indywidualne

Proponowane zmiany dostosowują wzór wniosku do regulacji wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź szczegóły.