Jak przedsiębiorcy zaoszczędzą na małym ZUS plus

W przyszłym roku przedsiębiorcy będą mogli liczyć na tzw. mały ZUS plus. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z preferencji, a kto straci taką możliwość? Sprawdźmy.

ZUS

Czasem za bilety na dojazd do pracy trzeba odprowadzić składki ZUS

Są sytuacje, kiedy pracodawca musi opłacić składki na ZUS od wartości zakupionych biletów komunikacji dla pracowników. Sprawdźmy, kiedy trzeba tak postąpić.

Rachunkowość

Pamiętaj o zmianach w składaniu sprawozdań i zeznań podatkowych za 2019 rok

Już w 2020 roku jednostki, które dotychczas składały zatwierdzone sprawozdania finansowe do urzędów skarbowych, będą je składały w nowym formacie XML do Krajowej Administracji Skarbowej. 

Interpretacje podatkowe

Poznaj skutki podatkowe osiągania przychodów z tytułu udostępnienia gry komputerowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się w kwestii rozliczania przychodów uzyskiwanych przez małoletniego  z tytułu praw autorskich. Sprawdźmy jego stanowisko i komentarz eksperta.

VAT

Zmienione wzory deklaracji VAT już obowiązują

Od 1 listopada br. obowiązuje rozporządzenie, które dostosowuje wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług do ostatnich zmian w ustawie o VAT.

Wyjaśniamy, czy opłaca się oznaczać wszystkie faktury jako MPP

Chociaż przepisy dotyczące split payment obowiązują od kilku tygodni, pojawiają się nowe problemy. Jeden z nich dotyczy oznaczania wszystkich wystawianych faktur jako „mechanizm podzielonej płatności”, nawet jeżeli towar z faktury nie znajduje się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Sprawdź, czy WIS pomoże w ustaleniu, czy sprzedawane towary objęte są obowiązkowym split payment

Od 1 listopada 2019 r. towary na potrzeby stosowania różnych przepisów ustawy o VAT klasyfikowane są według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według Nomenklatury scalonej (CN).

Inne przepisy

Wydawanie wyroków w sprawach gospodarczych będzie sprawniejsze

Od 7 listopada br. obowiązuje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która w istotny sposób modyfikuje zasady prowadzenia spraw przed sądami cywilnymi. Zmiany są ważne również dla przedsiębiorców dochodzących swoich racji w sprawach gospodarczych.

Podatnik będzie mógł się dogadać ze skarbówką w kwestii uprzednich porozumień cenowych

Wkrótce podatnicy będą mogli liczyć na nowe procedury służące rozstrzyganiu sporów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania, uprzednich porozumień cenowych i programu współpracy z organami podatkowymi.