Przygotuj się na deklarację VDEK – znamy już treść nowego rozporządzenia

Nowy plik JPK_VAT będzie dokumentem elektronicznym obejmującym: deklarację VAT i ewidencję VAT. Wiemy już, jakie dane będzie zawierał nowy plik. Zmiany wejdą w życie od 1 kwietnia 2019 r.

ZUS

Składki ZUS w 2020 roku wzrosną. Zobacz, o ile

Osoby prowadzące własny biznes muszą przygotować się na spore podwyżki. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek ubezpieczeniowych będzie trzeba zapłacić więcej niż obecnie.

Inne przepisy

W przyszłym roku nowy podmiot – prosta spółka akcyjna

Od 1 marca 2020 r. znowelizowany Kodeks spółek przewiduje powstanie prostej spółki akcyjnej. Jak utworzyć taką spółkę i na co zwrócić uwagę pod względem prowadzenia księgowości takiej spółki?

CIT

Błędne wpisanie do KRS udziałowca spółki – poznaj skutki podatkowe i rachunkowe

W jednej ze spółek do rejestru przedsiębiorców błędnie wpisano udziałowca. Czy ma to wpływ na zastosowanie 9% stawki CIT? Co w takiej sytuacji ze sprawozdaniem?

VAT

Sprawdź, czy przy udostępnieniu pracowników budowlanych trzeba zastosować split payment

Usługi polegające na udostępnieniu (zapewnieniu) pracowników budowlanych stanowią usługi odrębne od usług budowlanych, zarówno ze względu na identyfikację miejsca ich świadczenia, jak i obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności.  

Od 1 listopada zmieniły się niektóre stawki VAT

Chociaż nowe przepisy określające zakres stosowania stawek VAT wejdą w życie już 1 listopada 2019 r., większość z nich będzie stosowana dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Wyjątek dotyczy przepisów określających nowy zakres stosowania stawek podatku VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism.

Od 1 listopada podatnik nie może liczyć na interpretacje indywidualne dotyczące stawek VAT

Od 1 listopada 2019 r., w związku z wejściem w życie przepisów dotyczących Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) – nie są już wydawane interpretacje indywidualne w tym zakresie (tj. obowiązujących stawek VAT).