Do przywrócenia rejestracji podatnika VAT czasem wystarczy wniosek

Od 1 września 2019 r. przywrócenie rejestracji podatników jako podatników VAT czynnych w niektórych przypadkach wymaga złożenia wniosku. Jest tak w przypadkach określonych przepisami art. 96 ust. 9h i 9ha ustawy o VAT.

ZUS

Biznes w Polsce, praca na etat w innym kraju UE – co ze składkami

Zdarza się, że przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w naszym kraju jest jednocześnie zatrudniony w jednym z państw UE. Pojawia się pytanie, czy w Polsce trzeba opłacać składki? W tej kwestii wypowiedział się ZUS. Sprawdźmy jego stanowisko.

VAT

Obowiązuje już nowy wykaz podatników VAT

Wraz z początkiem września obowiązują zmiany w VAT, które wprowadziły m.in. zmianę zasad prowadzenia wykazu podatników VAT.

Kiedy pobieranie opłat parkingowych wymaga kasy

NSA wydał wyrok dotyczący kwestii poboru opłat parkingowych za pomocą automatu i związanego z nim obowiązku ewidencji na kasie rejestrującej. Poznaj stanowisko sądu i sprawdź komentarz eksperta.

Rachunkowość

Zmiany w sposobie podpisywania sprawozdania finansowego

Podatnicy muszą przygotować się na zmiany dotyczące sprawozdań finansowych. Zmiany te będą dotyczyć sprawozdań składanych za 2019 rok.

Podatki dochodowe

Zerowy PIT dla młodych – sprawdź, co z 50% kosztami uzyskania z praw autorskich

W przypadku zastosowania zwolnienia z podatku dla przychodów otrzymywanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, suma łącznych 50% kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów zwolnionych od podatku nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 85.528 zł.

Resort finansów objaśnia daninę solidarnościową

Danina solidarnościowa obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i podlegają jej dochody uzyskane od tego dnia. Teraz resort finansów opublikował objaśnienia, które mają ułatwić poprawne  wykonywanie  obowiązków związanych z prawidłowym obliczeniem oraz zapłatą daniny.

Nowa Ordynacja podatkowa

Decyzja zostanie dostosowana do okoliczności prawnych lub faktycznych

Decyzja ostateczna ustalająca lub określająca podatek ma być zmieniana, z urzędu lub na wniosek strony, jeżeli po jej wydaniu nastąpi zmiana okoliczności mających wpływ na jej treść. Nie będą to już tylko okoliczności faktyczne, ale też prawne, gdy nastąpi w trakcie roku zmiana wysokości stawki podatku.

Kasy rejestrujące

Nowość od przyszłego roku: kasa fiskalna w telefonie

Resort finansów chce, aby od 2020 roku podatnicy mogli korzystać kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Interpretacje podatkowe

Poznaj skutki podatkowe sfinansowania pracownikowi studiów

Czy przychód pracownika w postaci sfinansowania kosztów studiów podyplomowych przez inny podmiot niż pracodawca korzysta ze zwolnienia od PIT? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy, sprawdź jego stanowisko.