Poznaj obowiązki związane z nowym plikiem JPK_VAT

Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w nowych plikach JPK_VAT. Jakie dane będą wymagały ewidencji po zmianach?

ZUS

Firmowe auta do celów prywatnych – co ze składkami

Poznaj stanowisko ZUS i dowiedz się, czy przychody z tytułu używania samochodów służbowych do celów prywatnych podlegają oskładkowaniu.

VAT

Zmiany w podatku od towarów i usług: nowe stawki VAT

Nowe stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism będą stosowane już od 1 listopada 2019 r.

Nowa definicja „pierwszego zasiedlenia” – zmiany od 1 września 2019 r.

Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadziła modyfikacje mające wpływ m.in. na zakres zwolnienia przedmiotowego przy sprzedaży nieruchomości.

Podatki dochodowe

Sprawdź, jak rozliczyć koszty firmowego spotkania grillowego

Spotkania firmowe to zawsze dobra okazja do integracji całego zespołu. Sprawdźmy, jakie są skutki podatkowe takiej imprezy.

Kadry i Płace

Od 1 września br. wyższe stawki dla pracowników młodocianych!

Rząd przyjął projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Przewiduje ono m.in. podwyższenie o 1 punkt procentowy stawek wynagrodzeń dla pracowników realizujących przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu.

Interpretacje podatkowe

Wycofanie nieruchomości z majątku spółki osobowej – poznaj skutki w PIT

Organ podatkowy wypowiedział się w kwestii skutków podatkowych związanych z wycofaniem nieruchomości z majątku spółki osobowej do majątku prywatnego jej wspólnika. Poznaj stanowisko dyrektora KIS i sprawdź komentarz eksperta.

Inne przepisy

Sprawdź, jak zmienią się podatki i opłaty lokalne w 2020 roku

W przyszłym roku nieznacznie wzrośnie podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz opłaty lokalne.

Samochód w leasingu – jak księgować opłatę wstępną, ratę leasingową i wydatki na paliwo

Chociaż zmiany dotyczące rozliczania samochodów obowiązują od początku tego roku, w praktyce wciąż pojawia się sporo niejasności. Sprawdźmy, jak dokonywać prawidłowych księgowań.

Od przyszłego roku ułatwienia w prowadzeniu biznesu

Pakiet Przyjazne Prawo to kilkadziesiąt ułatwień dla biznesu. Większość przepisów wejdzie w życie od 2020 roku. Ustawa jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

KKS

Od 2020 roku wzrosną kary za błędy podatkowe

W przyszłym roku zwiększy się zagrożenie karami pieniężnymi za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Ma to związek ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia do 2 600 zł, które jest podstawą wyliczenia grzywien.