Uwaga: szef skarbówki oraz sąd mogą ukarać za schematy podatkowe

Niedopełnienie obowiązków raportowania schematów podatkowych oraz prowadzenia odpowiednich dokumentacji jest zagrożone grzywną nakładaną przez sąd oraz karą wymierzaną przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

ZUS

ZUS wyjaśnia, jak opłacać składki za członka rodziny

Przedsiębiorcy często zatrudniają w swoim biznesie najbliższe osoby z rodziny. Czy żona zatrudniając męża w prowadzonym biznesie, opłaca składki w pełnej wysokości? Sprawdźmy.

VAT

Ważny wyrok TSUE dotyczący rozliczenia VAT w transakcjach za pomocą kart paliwowych

W dniu 15 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C‑235/18 (Vega International Car Transport and Logistic – Trading GmbH), w którym ocenił schemat rozliczeń dokonywanych za pomocą kart paliwowych. Z uwagi na popularność kart paliwowych, orzeczenie TSUE może mieć wpływ na wielu podatników VAT.

Sprawdź, czy musisz obowiązkowo stosować split payment od 1 września 2019 r.

Mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany w odniesieniu do 150 grup towarów i usług, wśród nich znajdą się m.in. roboty budowlane, czy handel częściami do samochodów i motocykli. Poznaj szczegóły zmian.

Prawo pracy

RODO: Ważne zmiany w Kodeksie pracy już obowiązują

Najnowsze zmiany dotyczą m.in. nowych kategorii danych osobowych niezbędnych do pozyskania w związku z zatrudnieniem. Ale to nie wszystko.

Orzecznictwo podatkowe

Najnowszy wyrok TSUE dotyczący leasingu zwrotnego

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE o sygn. akt C-201/18 leasing zwrotny (ang. sale and lease back) powinien być traktowany jako jedna usługa o charakterze finansowym, zwolniona z VAT. Jakie ma to konsekwencje dla polskich podatników?

Ordynacja podatkowa

Od 1 lipca 2019 r. zmienia się JPK_FA(2)

Ministerstwo Finansów przygotowało nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Zmiana dotyczy jednolitego pliku kontrolnego dla faktur VAT, tj. JPK_FA(2) i będzie obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Nowa Ordynacja podatkowa

Skarbówka wykorzysta elektroniczne sposoby komunikacji

Nowoczesne narzędzia komunikacji będą stosowane przez urzędników skarbowych nie tylko w kontaktach z podatnikiem, ale również w procesie tworzenia dokumentacji, przekazywania i uzyskiwania informacji, kontroli i rejestracji.