Poznaj skutki odwołania pracownika z urlopu

Czasami zdarzają się nagłe sytuacje, kiedy pracodawca zmuszony jest przesunąć pracownikowi urlop albo nawet odwołać. Sprawdźmy, jak rozliczyć takie nieprzewidziane koszty i jak dokonać prawidłowej ewidencji księgowej.

ZUS

Co ze składkę wypadkową po przekształceniu działalności

Czy w przypadku zmiany rodzaju działalności płatnika albo zmiany w trakcie roku składkowego liczby zgłaszanych osób do ubezpieczenia wypadkowego trzeba ponownie wyliczyć wysokość stopy procentowej składki? Sprawdźmy, jakie jest stanowisko ZUS.

Rachunkowość

Księgujemy opłatę za udostępnienie terminala płatniczego

W ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego działa fundusz, z którego finansowana jest instalacja terminali płatniczych w firmach, które dotąd nie akceptowały kart bankowych i płatności mobilnych. Sprawdźmy, jak księgować opłatę za obsługę transakcji przy użyciu terminala.

Podatki dochodowe

Prawo do zwolnienia od podatku u źródła a nadużycie prawa – ważne wyroki TSUE

Brak przepisów krajowych nie jest przeszkodą, aby odmówić zwolnienia od WHT w wypadku oszustwa lub nadużycia prawa. Tak wynika z ostatnich orzeczeń TSUE. Jakie ma to konsekwencje dla polskich podatników?

Kiedy musisz zgłosić swoją restrukturyzację do organów skarbowych?

Sprawne funkcjonowanie grupy kapitałowej w wielu przypadkach wymaga dokonywania wielu różnych transakcji i operacji, które mają na celu usprawnienie zarządzania strukturą kapitałową oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności gospodarczej. Warto zwrócić uwagę, że planowane lub rozpoczęte reorganizacje, w tym w szczególności aporty przedsiębiorstw i ich zorganizowanych części, zmiana formy prawnej spółki, połączenia, podziały czy likwidacje podmiotów w ramach grupy, mogą podlegać kolejnym obowiązkom sprawozdawczym.

Jakie zmiany nastąpiły w podatku u źródła

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię podatku u źródła, które utrudniają płatnikom możliwość skorzystania ze zwolnień oraz preferencyjnych stawek opodatkowania.

Nowa Ordynacja podatkowa

Procedura zwrotu w przypadku bezpodstawnego wzbogacenia

Nadpłatę, która wystąpi w wyniku wystąpienia bezpodstawnego wzbogacenia organ podatkowy zwraca wnioskodawcy z obowiązkiem przekazania jej podmiotowi, który poniósł ekonomiczny ciężar zapłaty.

Kasy rejestrujące

Nowe przepisy dotyczące ulgi na kasę online już obowiązują

Wraz z nowelizacją ustawy o VAT od 1 maja 2019 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie ulgi na zakup kas. Zobacz, jakie zmiany wprowadziły nowe przepisy.

Inne przepisy

Jeszcze w tym roku będą uproszczenia w prowadzeniu biznesu

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Na jakie uproszczenia mogą liczyć przedsiębiorcy?