Podatkowe i rachunkowe skutki wydatków na Wielkanoc

Firmowe jajeczko, czy też wręczanie prezentów świątecznych pracownikom, to coraz powszechniejsza praktyka w wielu przedsiębiorstwach. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać, aby bez kłopotów rozliczać takie wydatki.

ZUS

Jak rozliczyć delegację członka rady nadzorczej

Sąd Najwyższy wypowiedział się ostatnio w kwestii oskładkowania delegacji członków rad nadzorczych. Poznaj najnowsze stanowisko w tej sprawie, aby nie popełniać błędów przy rozliczeniach.

KKS

Uwaga na zaostrzenie przepisów karnoskarbowych

Projekt zaostrzający przepisy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, projekt zmian dotyczących odpowiedzialności za błędy w JPK, ustawa zaostrzająca przepisy dotyczące podatku u źródła czy raportowanie schematów podatkowych, to tylko niektóre działania rządu nakierowane na walkę z szarą strefą i oszustami podatkowymi. W tę politykę wpisuje się też planowana nowelizacja ustawy Kodeks karny skarbowy.

VAT

Niektórzy podatnicy zastosują kasy online już od 2020 roku

Wprowadzenie Centralnego Repozytorium Kas czy też zmiany w uldze na zakup kas – takie nowości wkrótce czekają podatników.

Odliczanie VAT z faktur od zagranicznego kontrahenta

Przedsiębiorcy, w ramach prowadzonego biznesu, często kupują towary od zagranicznych kontrahentów. Kiedy mogą odliczać VAT?

Podatki dochodowe

Jak rozliczać koszty używania samochodów osobowych

Wprowadzone od tego roku przepisy dotyczące rozliczania firmowych aut wciąż powodują wiele wątpliwości. Jak dobrze wywiązać się z nowych obowiązków?

Ulgi podatkowe nie wymagają raportowania MDR

Objaśnienia podatkowe wydane przez resort finansów potwierdzają, że nie istnieje obowiązek raportowania schematów podatkowych w przypadku korzystania z ulg i preferencji podatkowych określonych w przepisach.

Będzie uproszczona procedura uprzedniego porozumienia cenowego

Resort finansów odpowiedział na interpelację poselską nr 27048. Wyjaśnienia MF dotyczą wprowadzenia uproszczonej procedury uprzedniego porozumienia cenowego (UPC).

Inne przepisy

Co w praktyce oznaczają zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Planowana nowelizacja ustawy wprowadzi przejrzystość i uproszczenie postępowania egzekucyjnego, które są niezbędne do przeprowadzenia skutecznej i szybkiej egzekucji. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Kogo obejmie wyspecjalizowany urząd skarbowy od 1 kwietnia 2019 r.

Do obsługi w zakresie obsługi administracyjnej trudnych transakcji niezbędny jest personel administracji podatkowej o szczególnie wysokich kwalifikacjach – uważa resort finansów i zmienia rozporządzenie ministra rozwoju i finansów w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania wykonywane są przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo. Teraz wyspecjalizowany urząd skarbowy zajmie się kolejną grupą podmiotów.