Kluczowe zmiany w zakresie cen transferowych od 2019 roku

Nowe wersje ustawy o CIT, ustawy o PIT oraz Ordynacji podatkowej, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r., zostały już podpisane przez prezydenta. Jedne z kluczowych zmian, które wejdą w życie z początkiem nowego roku, dotyczą obszaru cen transferowych.

ZUS

Nie będzie zniesienia górnego limitu składek na ZUS

Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę o zniesieniu limitu składek ZUS (dziś: PLN 133 290) za niezgodną z Konstytucją. Co to w praktyce oznacza?

Podatki dochodowe

Zmiany w opodatkowaniu kryptowalut od 2019 roku

Z początkiem 2019 roku diametralnie zmieni się sytuacja w zakresie opodatkowania tzw. krypotwalut. Stanie się tak za sprawą zmian wprowadzanych ustawą nowelizującą kilka ustaw podatkowych, w tym ustawę o PIT oraz ustawę o CIT. Poznaj szczegóły zmian.

Inne przepisy

Przedawnienie roszczeń po nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego

Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadziła bardzo ważne zmiany w zakresie obowiązujących zasad przedawnienia roszczeń. Najistotniejsza z nich dotyczy skrócenia ogólnego terminu przedawnienia cywilnoprawnych roszczeń majątkowych z dziesięciu do sześciu lat. Modyfikacjom uległ również sposób liczenia powyższego terminu.

VAT

Zobacz, jak zmienią się stawki VAT

Resort finansów przedstawił kolejny projekt zmian w VAT. Od 2020 roku pojawi się nowa matryca stawek VAT. Za jakie towary zapłacimy więcej, a za jakie mniej?

Podwyższone stawki VAT zostają w 2019 roku

Najnowszy projekt zmian w VAT zakłada, że w przyszłym roku nadal będą stosowane 8% i 23% stawki VAT.

Ordynacja podatkowa

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2019 - praktyczne podsumowanie

Obowiązek raportowania schematów podatkowych, czy sankcje za unikanie opodatkowania to tylko niektóre zmiany, które weszły w życie od 2019 roku. Mamy zestawienie ważnych dla Ciebie zmian. Sprawdź.

Podmiot unikający podatku poniesie dodatkowe sankcje

Organ podatkowy, który wyda decyzję z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, zastosuje od 2019 roku sankcję finansową. Nie tylko pozbawi korzyści podatkowej, ale też nałoży dodatkowe zobowiązanie, które może wynieść 10 lub 40% kwoty tej korzyści.