Upewnij się, które wydatki związane z RODO zaliczysz do kosztów

Wdrożenie obowiązków wynikających z RODO wywołuje określone skutki podatkowe na gruncie podatków dochodowych. Pokażemy Ci na przykładach, jakie wydatki bez obaw zaliczysz do kosztów podatkowych. Sprawdzisz też prawidłową ewidencję księgową.

Podatki dochodowe

Zobacz, jak w 2019 roku zmienią się zasady poboru zaliczek na podatek

Zgodnie z opublikowanym projektem zmiana zasad poboru zaliczek na podatek dotyczyć będzie pracowników, których dochód uzyskany od początku roku w danym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.   Sprawdź na przykładzie konsekwencje tych zmian.          

W 2019 r. mniej finansowania dłużnego w kosztach uzyskania przychodów

Pojawił się projekt zmieniający ustawy o podatkach dochodowych zawierający istotne i kompleksowe uregulowania w zakresie cen transferowych. To nie dziwi, ponieważ dotychczasowe działania pokazują, że transakcje z podmiotami powiązanymi stanowią i będą stanowić obszar zwiększonego zainteresowania fiskusa. Proponowane zmiany nie dotyczą jednak wyłącznie dokumentacji.

Resort finansów szykuje kolejną reformę w zakresie cen transferowych

W dniu 16 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o CIT oraz PIT w zakresie cen transferowych. Proponowane zmiany, jeżeli wejdą w życie, spowodują kolejną rewolucję podatkową – większość obowiązujących obecnie przepisów dotyczących cen transferowych zostanie zniesiona i zastąpiona odrębnym rozdziałem regulującym zagadnienia związane z transakcjami zawieranymi pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Ordynacja podatkowa

Podatnik złoży skargę bez odwołania

Na odwołanie od decyzji podatnik będzie miał 30 dni lub od razu złoży skargę do sądu administracyjnego. W pouczeniu zostanie poinformowany o wysokości  wpisu  stałego od  skargi  albo  podstawie  do wyliczenia  wpisu  o  charakterze  stosunkowym. Takie możliwości wprowadzą przepisy nowej Ordynacji podatkowej. Zmiany wejdą w życie od 2020 roku.

JPK_PKPIR – przykłady, jak uniknąć błędów w generowaniu pliku

Sprawdź, jakie problemy mogą się pojawić w związku z przygotowywaniem JPK dla uproszczonych ksiąg rachunkowych prowadzonych najczęściej przez mikro i małych przedsiębiorców, a mianowicie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Inne przepisy

Danina solidarnościowa od 1 stycznia 2019 r. – kto ją zapłaci

Znany jest już rządowy projekt nowej ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jednym ze źródeł zasilania tego Funduszu będzie tzw. danina solidarnościowa. Pomysł wprowadzenia takiego rozwiązania powstał z konieczności zapewnienia dodatkowego wsparcia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych. Kto zostanie obciążany nowym podatkiem i ile trzeba będzie zapłacić? Pokazujemy na przykładzie.

VAT

Upewnij się, kiedy masz prawo do anulowania faktury

Chociaż przepisy nie przewidują tego wprost, podatnicy mogą anulować zbędnie wystawione faktury. Polega to na przekreśleniu wystawionych egzemplarzy faktury i dokonaniu na nich adnotacji umożliwiających ich wykorzystanie. Anulowanie faktur jest możliwe, o ile faktury te nie zostały wprowadzone do obrotu prawnego. Później w grę wchodzi jedynie wystawianie faktur korygujących.