Zmieniły się wzory formularzy CIT. Zobacz, od kiedy stosować nowe druki

Z końcem czerwca weszło w życie rozporządzenie, zawierające nowe wzory formularzy CIT. To efekt zmian w przepisach dokonanych od 1 stycznia 2018 r.

Wyjazdowa impreza integracyjna dla pracowników. Co z kosztami?

Wydatki na organizację letniej imprezy wyjazdowej dla pracowników pod pewnymi warunkami mogą być kosztem uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Jeden z nich to odpowiednie udokumentowanie poniesionych w tym celu nakładów.

Są już nowe przepisy w sprawie kas fiskalnych. Co się zmieniło?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas rejestrujących opisuje sposób wystawiania i przesyłania elektronicznych paragonów oraz wprowadza podstawy do rozwoju rynku kas online, zawierających nowe elementy konstrukcji: pamięć chronioną oraz interfejsy komunikacyjne.

Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy ocenie księgowych konsekwencji wystąpienia wspólnika ze spółki

Udział kapitałowy wspólnika występującego ze spółki komandytowej powinien być wypłacony w pieniądzu, ale rzeczy, które wniósł do niej tylko do używania, zwraca się w naturze. Dowiedz się, jak prawidłowo zaksięgować tę operację.

Ordynacja podatkowa ma być bardziej przyjazna dla podatników. Poznaj pomysły Ministerstwa Finansów

Na zasadzie „3×P, czyli przejrzystości, prostoty i przyjazności ma według Ministerstwa Finansów opierać się nowa Ordynacja podatkowa, która wkrótce wejdzie w życie. Poznajemy coraz więcej szczegółów planowanych zmian.

Od 13 czerwca 2018 r. działa Rejestr Należności Publicznoprawnych

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów sprawdzisz zdolność płatniczą przyszłego kontrahenta. Dowiedz się więcej na ten temat.

Już od 2019 roku przedsiębiorcy zapłacą niższe składki ZUS. Jednak nie wszyscy skorzystają na zmianach

Od 1 stycznia 2019 r. małe firmy będą mogły opłacać składki ZUS na nowych zasadach. Ich wysokość będzie uzależniona od przychodów przedsiębiorcy. Firmy przekraczające ustawowy próg, zapłacą składki bez zmian.

Firma ma prawo odliczyć VAT od zakupu biletu miesięcznego, który następnie przekazała swojemu pracownikowi

Nieodpłatne przekazanie biletu miesięcznego pracownikowi ma związek z czynnościami opodatkowanymi. Dlatego pracodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT od jego zakupu, wynikającego z otrzymanej faktury.

Do korekty kosztów kwalifikowanych rozliczanych w ramach ulgi B+R stosuje się zasady ogólne

Przepisy dotyczące ulgi na działalność badawczo-rozwojową nie odnoszą do sytuacji, w której koszty kwalifikowane uwzględnione w jej ramach podlegają korekcie. Uzasadnione jest stosowanie w takiej sytuacji ogólnych zasad rozliczania korekty kosztów uzyskania przychodów.