Zobacz, czy ekwiwalent urlopowy może zmniejszyć wysokość świadczeń z ZUS

Wypłacony pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop stanowi przychód tej osoby podlegający obowiązkowi składkowemu, którego uwzględnienie może powodować zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego.

Udostępnienie pracowników a odwrotne obciążenie w VAT

Usługi w zakresie udostępniania personelu na terenie budowy nie należy rozliczać zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia w VAT. Nie są to bowiem roboty budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT.

Po 1 stycznia 2018 r. skróci się lista twórców, którym wolno będzie korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów

Zmianę wysokości  limitu przewidzianego dla preferencyjnych 50% kosztów uzyskania dla twórców oraz uściślenie kręgu podmiotów, którym z omawianej preferencji wolno będzie korzystać zakłada nowelizacja ustawy o PIT. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. 

Od 1 stycznia 2018 r. zakup usług niematerialnych z limitem kosztów

Nabywanie przez firmy usług niematerialnych, np. doradczych, księgowych czy badania rynku to stały element obrotu gospodarczego. Od przyszłego roku ich rozliczanie w kosztach ma się odbywać na nowych zasadach. 

Nowe przepisy o wieku emerytalnym. Czy mają wpływ na księgowe ujęcie wypłacanych pracownikom odpraw?

Od 1 października 2017 r. obowiązują nowe przepisy, które pozwalają pracownikom przejść na emeryturę w obniżonym wieku. Sprawdź, jak księgować wypłacane im odprawy.

Nowa deklaracja akcyzowa dla aut osobowych z UE już obowiązuje

Podatnicy, którzy chcą nabyć auta w innych krajach UE powinni pamiętać o tym, że  od 1 października 2017 r. obowiązuje odrębna uproszczona deklaracja akcyzowa od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych.

Już wkrótce firma wystawi fakturę tylko na podstawie paragonu, który zawiera NIP kupującego

Jeżeli przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT, zażąda od sprzedawcy wystawienia  faktury na podstawie paragonu, który wcześniej otrzymał przy zakupie towarów bądź usług, to będzie to możliwe pod warunkiem, że na wspomnianym paragonie zamieszczony był NIP nabywcy.

Dowiedz się, jak zgodnie z prawem doprowadzić do przerwania kontroli prowadzonej w Twojej firmie

Przedsiębiorca, u którego podjęcie i wykonywanie kontroli odbywa się z naruszeniem obowiązujących przepisów, może się bronić przez wniesienie sprzeciwu do organu, który ją prowadzi.